„Imádják a gyerekek a lovas terápiát”



Alcsíki és csíkszeredai, speciális nevelést igénylő gyermekek vesznek részt a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ pénteken záruló táborában, amelyet egy több hónapos, élményterápiás program részeként szerveztek meg.

Komplex élményterápiás fejlesztés speciális nevelési igényű gyermekek számára – ez a címe annak a február elsején elkezdődött projektnek, amelyet 44 alcsíki és csíkszeredai sérült gyermek számára bonyolít le a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ. A MOL Gyermekgyógyító Programja keretében húszezer lejt nyert a projektre a központ támogatására létrehozott Prosperitas Vitae Egyesület, amely további 5860 lej önrészt tett ehhez hozzá.

Balázs Kinga projektmenedzser ismertette, a program keretében az év folyamán a gyerekek járóbeteg-rendszerben folyamatos ellátásban részesültek a korai fejlesztő központban, a gyógytorna, pszichoterápia és gyógypedagógia alapfoglalkozásokat pedig kiegészítették zene- és bábterápiával, lovas terápiával. A fejlesztések a központ mellett a kotormányi Kavalliera Lovasklubban is zajlottak. Az augusztus 15-én záruló projekt részeként a gyermekeknek két élményterápiás tábort szerveztek, múlt héten a súlyosabb sérüléssel élő kicsik számára, ezen a héten pedig a nagyobb és enyhébb sérüléssel élőknek. A naponta zajló foglalkozásokra a kisebbeket szüleik is elkísérték. Az év folyamán már zajló fejlesztéseket folytatták a táborban is, a zene, lovaglás, bábozás pedig kiegészült a központ medencéjében zajló vizes foglalkozásokkal és kézműves tevékenységekkel.

A sérült gyermekek számára a lovas terápia nemcsak hasznos volt, de nagyon kedvelték is azt – számolt be Balázs Kinga. Elmondta, lassan egy éve dolgoznak együtt a lovardával, és ezt hosszú távon is folytatni akarják, egy munkatársuk ennek érdekében magyarországi lovasterapeuta-képzésen vesz részt. Ferencz Katalin, a Kavalliera Lovarda tulajdonosa, lovastanár kifejtette, a lovasterápia mozgásszervi és idegrendszeri gondokkal küzdők számára egyaránt ajánlott, a lóval való együttes mozgás révén fejlődik a gyermekek mozgása, a terápia ellazítja az izmokat, a görcsösséget, stimulálja az idegvégződéseket, segíti az összpontosítást, ennek révén pedig a tanulásban is jobb eredményeket érnek el. Önbizalmat is ad a sérült gyermekeknek, hogy megtanulnak bánni a lóval, a foglalkozásokon pedig a róla való gondoskodás alapjait is elsajátították.

Ferencz Katalin úgy véli, rövid idő alatt már nagyon jó eredményeket értek el, részt vett például lovasterápián olyan autista gyermek is, aki korábban nem reagált a külvilágra, a lovakkal való rendszeres együttlét nyomán viszont megnyílt, kapcsolatot lehetett teremteni vele.

forrás: szekelyhon.ro


Vissza

Íratkozz fel hírlevelünkre